ACM Direktörlerinden Cem Kar, 2009 Kasım ayında ilk yönetmenlik deneyimi olan Meçhul Tutsaklar Belgesel Film & Kitabı’nın yapım ve yazımına başladı.

Cem Kar 2011 Temmuz ayında kitap ve belgeselini kamuoyuna tanıttı.

Meçhul Tutsaklar Belgesel Film ve Kitabı’nda, bir dönem için kayıp olan ve ölü olarak bilinen Kıbrıslı Türkler’in ve gazetecilerin neler yaşadığını bizzat kendileri tarafından anlatılmış ve belgelenmiştir. Belgesel ve kitap iki yıllık bir araştırma süreci sonucunda hazırlanmıştır. Bu süreç içerisinde Türkiye, Kıbrıs, İngiltere ve Avustralya’da yaşayan 57 kişi ile 1500 dakikadan fazla, farklı zaman ve yerlerde röportaj yapılmış ve döneme ait belgelere ulaşılmıştır.

Elde edilen belgelerle zenginleşen ve anlatılan öykülerin 40 kişilik canlandırma ekibiyle yansıtıldığı Meçhul Tutsaklar belgeseli için, farklı kurgu tekniği ile alışılmışın dışında yeni bir anlatı dili geliştirilmiştir.

Diğer taraftan belgeselde Türk televizyon tarihinin ilk gizli çekim, görüntüleri ve adaya çıkarma kararının ilk olarak nerede alındığı bilgisi yer almaktadır. ACM’nin yapımcılığını üstlendiği belgesel için yapılan röportajlar yine farklı bir kurgu ile kitaba dönüştürülmüştür. Belgesel film ve kitapta ayrıca, Türk Basının Kıbrıs Harekatında verdiği ilk ve tek şehit gazeteci Adem Yavuz’a ait hiçbir yerde yayınlanmamış bilgileri “Şöyle Tatlıca Bir Resim” başlığı altında Yavuz’un, bütün koşullarını zorlayarak Kıbrıs’a gitme ısrarı ve şehit oluncaya değin yaşadıkları anlatılıyor.

Meçhul Tutsaklar kitabı Turgut Özakman’ın Çılgın Türkler Kıbrıs kitabının kaynakçaları arasında yer almıştır.

2012 TRT Belgesel Yarışması finalistlerinden olan Meçhul Tutsaklar belgeseli Kıbrıs, İzmir, Ankara, İstanbul ve Kastamonu’da özel gösterimlerle izleyiciyle buluşmuştur.